27.09.2016
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Guardian: Západ uvrhnul svými sliby ukrajinský lid do bídy

Guardian: Západ uvrhnul svými sliby ukrajinský lid do bídy
Ilustrační foto
Nyní, kdy více než jindy hrozí ukrajinské ekonomice zhroucení, musí Kyjev přiznat, že jeho přežití je závislé na Moskvě, ne na Západě, tvrdí Nicolai Petro, profesor politologie na University of Rho... 
11.březen 2016 - 01:11

V lednu ukrajinský prezident Petro Porošenko blahopřál Ukrajině, že přežila svou první zimu bez nákupu ruského plynu. Ukrajina místo ruského plynu nakoupila "evropský plyn", který, jak Porošenko zdůraznil pyšně, byl 30% dražší než ruský.

To shrnuje hlavní problém, kterému čelí ukrajinská ekonomiká. To není jenom korupce, závažný problém, s  kterýmm lze těžko něco uskutečnit v krátkodobém horizontu, ale ideologicky řízená ekonomika, která  přerušila veškeré styky s Ruskem, se zemí, která byla historicky jejím hlavním obchodním partnerem a hlavním investorem.

Během roku životní úroveň na Ukrajině klesla o polovinu, měna ztratila 350% své hodnoty a inflace prudce vzrostla na 43%. Přesto, i když se ekonomika hroutí, vláda trvá na hospodářské politice, která může být nazývána jen jako sebevražednou.

Ukrajina v roce 2014 roztrhala smlouvy s Ruskem, tím ukrajinský obranný a letecký průmysl ztratil 80% svých příjmů. Pýcha Kyjeva letecká společnost Antonov je v bankrotu a výrobce raketových motorů Yuzhmash nyní pracuje jen jeden den v týdnu.

Přerušením bankovních vztahů s Moskvou Kyjev uzavřel možnost investic a důležité finanční převody do ukrajinských bank od migrujících Ukrajinců pracujících v Rusku, kterých tam pracuje až sedm milionů a v roce 2014 přinesli zpět 9 miliard.

Ukrajinské vládě se podařilo odepsat 20% svých eurobondových dluhů loni v říjnu, což jí pomohlo dojednat  další půjčku od MMF, která se očekávala v prosinci, ale stále nebyla uvolněna. Ukrajina bude splácet tento dluh až do roku 2041, zadlužila budoucí generace vůči západním věřitelům.

Azarov: Porošenko a Jaceňuk musí přiznat, že lhali o EU!

Nabízí se možnost zpět obnovit  spolupráci s Moskvou, ale iracionální chování vlády a zášť vůči Putinovi to nedovolí. Bohužel průměrný ukrajinský občan je ten, který zaplatí vysokou cenu.

Je nepochybné, že Porošenko schvaluje tento postup. Ve svém prvním projevu roku 2016 oznámil nové priority pro ukrajinskou ekonomiku. Vláda má v úmyslu ukončit dotace pro výrobu a průmysl, a místo toho podporovat investice do informačních technologií a zemědělství.

Není vůbec jasné, kde bude prodávat tuto produkci, protože podepsáním dohody o volném obchodu s EU, Ukrajina ztratila svůj preferenční přístup k svému největšímu trhu, Rusku.

Certifikace EU umožňuje pouze 72 ukrajinských firmám vyvážet zboží do EU. Z nichž 39 má licenci na vývoz   medu. I když se to může zdát, že jde o velké množství medu, tak Ukrajina vyveze svou roční medovou kvótu během prvních šesti týdnů roku 2016.

Stejně tak není jasné, jak Porošenkovy plány pomohou zemědělství, aby ukrajinské zemědělství bylo globálně konkurenceschopné, když podle ministra zemědělství jsou čtyři z pěti zemědělských podniků v konkurzu. Není také jasné, kdo bude platit za zemědělské stroje, z nichž 80% se dováží.

Taková politika vede ke stálému poklesu vládní popularity,  70% Ukrajinců říká, že země je na špatné cestě a 85% uvedlo, že nevěří premiérovi. Porošenkova popularita je nyní nižší než u jeho předchůdce Viktora Janukovyče v předvečer Majdanu.

To není politika, kterou Západ může podpořit. Bez ohledu na politické sympatie, žádná západní vláda by neměla tolerovat záměrné ožebračení obyvatelstva kvůli politickému zisku. Ukrajina se stává neúspěšným státem a pro Evropu, vzhledem k narůstající uprchlické krizí v Evropě, jsou rizika prostě příliš vysoká.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout takovému výsledku je si uvědomit, že hospodářské přežití Ukrajiny není závislé na západní pomocí, ale na obnovení ruských investic. Západní politici by měli trvat na tom, že ekonomická racionalita má přednost před ekonomickým nacionalismem.

Dokud se tak nestane, je těžké si představit někoho, kdo bude investovat do budoucnosti Ukrajiny, včetně jejich vlastních lidí, končí komentář Nicolai Petro, profesor politických věd na University of Rhode Island.

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)


Netolický: Vyhlasme v Králíkách místní referendum!

Netolický: Vyhlasme v Králíkách místní referendum!
Kolem dvou set občanů města Králíky navštívilo v neděli odpoledne Kulturní dům Střelnice, aby debatovalo s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Petrem Dohnalem, o návrhu umístit do bývalého výchovného ústavu ženskou věznici.

BBC: Referendum v Republice Srbsko může dát Rusku záminku k intervenci

BBC: Referendum v Republice Srbsko může dát Rusku záminku k intervenci
Referendum v bosenské Republice Srbsko může vést k negativním důsledkům, a to i k vojenské intervenci ze strany Ruska, varuje autor článku pro BBC Guy Delaunay.

Podrážděné Rusko už nechce jednostranně dodržovat příměří!

Podrážděné Rusko už nechce jednostranně dodržovat příměří!
Rusko nebude souhlasit s jednostrannými kroky v Sýrii, prohlásil stálý zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin.

Expert: Rusko a Asada už lze považovat za faktické vítěze v Sýrii

Expert: Rusko a Asada už lze považovat za faktické vítěze v Sýrii
Dá se říci, že Rusko a Asadův režim již získal Sýrii, prohlásil na CNN autor knihy "Historie LIH" Fawaz Gerges. Moskva a Damašek dosáhly svého cíle:

Petr Schnur: Moderátní příměří nejkrvavějšího řezníka

Petr Schnur: Moderátní příměří nejkrvavějšího řezníka
Dohoda o zastavení bojů v Sýrii mezi Ruskem a Spojenými státy nevydržela dlouho. Další z bezpočetných „omylů“ americké „super army“ ji u Dair az-Zaur ukončil dříve, než vlastně začal.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© Easy Communications s.r.o. | Zobrazit klasicky